مقالات علمی

اینترنت اشیا- بخش اول

مقدمه

قسمت اول : اینترنت اشیاء

 

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری اطلاعات تمامی صنایع برای دستیابی به حداکثر کارایی خود به سمت مکانیزه شدن و اتوماسیون گام بر میدارند .

علی رغم افزایش فناوری های مختلف به دلیل موانع بسیار از جمله محدودیت های زیرساختی ، امنیت اطلاعات و دوام قطعات الکترونیکی ، مشکلات بسیاری در برابر این تغییر قرار دارد .

یکی از راه های افزایش بهره وری و کنترل تجهیزات صنعتی و غیر صنعتی و جلوگیری از خرابی های غیر مترقبه دسترسی و کنترل تجهیزات از طریق اینترنت است .

مفهوم اینترنت اشیاء یا همان Internet Of Things ( IOT ) در واقع یک پدیده نوظهور می باشد که دسترسی به این مهم را فراهم می آورد .

اینترنت اشیاء (IoT) به شبکه رو به رشد اشیاء فیزیکی اشاره دارد. در IoT ، داده ها به روش های مختلف از طریق سنسورهای پیشرفته که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند ، جمع آوری می شوند و این داده ها را در ابر ذخیره می کنند. در IoT ، تعداد زیادی بلوک کوچک از دستگاه ها ، مانند سنسورهای بی شماری ، به شبکه ها منتقل می شوند .

در این پروژه ما بر آنیم که بتوانیم با ایجاد یک کلید هوشمند ، کنترل و فرمان روشنایی و ایجاد سناریوهای عملیاتی را از راه دور از طریق شبکه اینترانت و اینترنت فراهم آوریم .

برای انتقال اطلاعات خوانده شده از تجهیزات برق و روشنایی از دو پروتکل HTTP  و MQTT استفاده می کنیم .

در واقع در پروتکل HTTP آدرس دستگاه به سرور شناسانده می شود و MQTT مشهورترین پروتکل برای اینترنت اشیاء یا همان IOT می باشد . در پروتکل MQTT‌ مسئله تغییر IP با تغییر دستگاه ها قابل حل است .

پروتکل MQTT برای انتقال دیتا استفاده می شود . در این پروتکل در واقع زمان پاسخ دهی چون پایین است می توان از این پروتکل در شبکه های ناپایدار استفاده کرد . الیته در این پروتکل برای رفع مشکل زمان پاسخ دهی به جای الگوی درخواست پاسخ از الگوی انتشار- اشتراک استفتده می کند به طوریکه برای ارتباط بین دو سیستم از ارتباط مستقیم استفاده نمی کند . در این حالت برای ارتباط از یک واسطه استفاده می کند .

در این حالت سیستمها به صورت مستقل عمل کرده و به هم وابسته نمی باشند . در واقع واسطه باعث می شود که اگر یک سیستم قطع شود بر ارتباط دیگرسیستمها اثر نمی گزارد .

در این پروژه ما برای ارتباط از پروتکل HTTP استفاده می کنیم . در واقع یک URL مشخص می کند که کلید را روشن یا خاموش کنیم .

از آنجاییکه تلفن همراه ، لپ تاپ یا کامپیوتر وسیله ای حیاتی در امروز می باشد ، می توانیم با ساختن یک اپلیکیشن که رو یک سرور وصل می شود همین فرایند را انجام دهیم .

برای بخش ارتباطی ، ما با دو پروتکل HTTP و MQTT سروکار داریم و از ESP8266 برای انتقال اطلاعات استفاده می شود. علاوه بر این ، ما سرور خودمان را با استفاده از پایگاه داده PHP و MySQL ایجاد کرده ایم. بنابراین ، این آزادی ارتباط از راه دور را به ما می دهد. سرانجام ، یک برنامه موبایل با هدف نظارت بر داده ها به صورت مداوم ایجاد شده است. در نتیجه ، معماری IoT مربوطه با برنامه موبایل تنظیم شده است.

 

علیرضا براتی

دی ماه ۱۳۹۸

پاسخی بگذارید